Аптечна наркоманія: питання і відповіді.

08.04.2014р. ми приймали участь в роботі XV Української науково-практичної конференції з міжнародною участю «Довженківські читання: Проблема схильності хворих наркологічного профілю до терапії. Необхідність у лікуванні і лікування за необхідності», де одним з найактуальніших питань стала тема проблеми залежності хворих наркологічного профілю до фармакологічних препаратів та синтетичним канабіноїдам “спайс”, “дизайнерські суміші” та “арома мікси”.

Наркосцена нашої країни постійно оновлюється і з кожним днем стає все витонченішою та небезпечнішою. Аптечна наркоманія стартувала з препарату “Трамадол”, боротьба з яким дала повштовх “талановитим” наркофармацевтам до пошуку нових аптечних препаратів, що змінюють свідомість. Цей список поповнили: “Спазмалекс”, “Баклафен”, “Коаксил”, “Тропекамид”, “Кодтерпін” та багато інших препаратів. Боротьба з кожним із них – це ціла епоха, що дала поповнення у списки наркозалежних осіб, але так і не зупинила процес. Як же боротися з цією мегапроблемою, якщо внесення до списку рецептурних препаратів або “заборонених” не зупиняє аптечну наркоманію, а лише призводить до пошуку нових, ще не внесених до реєстру?! А останнім часом Україну заполонив новий психотропний наркотик “синтетичний канабіноїд”, що взагалі не можна внести до такого рецептурного списку, тому що він не є лікарським засобом та не продається у аптеці.

Варіант відповіді на це питання ми почули від Андруха П.Г., який у своїй доповіді запропонував створити реєстр не “заборонених”, а “дозволених” препаратів, умовно вважаючи усі речовини, що потрапляють на ринок України, небезпечними для життя, до моменту причислення їх до цього реєстру.

Із свого боку, хочу добавити, що завжди знайдуться нові речовини, що вживаються як наркотичні, тому зупинити цей процес неможливо, можливо лише виховати правильне ставлення у молоді до цього питання! Краще попередити виникнення проблеми, ніж згодом мужньо її вирішувати.