Перейти до вмісту
Компульсивна поведінка та залежності

Компульсивна поведінка та залежності

Компульсивна поведінка, яка повинна вас турбувати

Компульсивна поведінка трапляється набагато частіше, ніж ми думаємо – йдеться не тільки про багаторазове миття рук, безглуздий поворот ключа в двері або підрахунок кількості машин певного кольору, які ви проїжджаєте.

Компульсивна поведінка часто супроводжує нас щодня, але ми не усвідомлюємо її – не до кінця розуміємо, звідки вона береться, які її причини і куди вона може нас привести. Дізнайтеся більше про компульсивну поведінку, яка повинна вас турбувати.

Компульсивна поведінка – що це?

Компульсивна поведінка тісно пов’язана із залежностями, але не ідентичною їм. Компульсії – це психопатологічні симптоми, що характеризуються насамперед:

  • наполегливі,
  • пацієнт їх не хоче,
  • хворий не може їх освоїти та контролювати.

На жаль, утримання від нав’язливої поведінки протягом короткого періоду часу призводить до накопичення емоційної напруги, з якою хворий не може впоратися і яке ніби постійно наростає аж до розрядки – тобто повторення нав’язливості ще раз.

Компульсії можуть бути простими (перерахунок тарілок, обдирання кутикули, миття рук) або складнішими і навіть багатоетапними – їх тоді називають ритуалами. Зазвичай вони супроводжуються нав’язливими думками та відчуттям невідомої загрози.

Це основні симптоми обсесивно – компульсивних розладів, але вони також можуть виявлятися при депресивних та тривожних розладах. Компульсивна поведінка часто супроводжує людей, які страждають на залежність або перебувають на шляху до неї.

Приклади компульсивної поведінки, які повинні вас турбувати

Компульсії, типові для обсесивно-компульсивного розладу (ОКР), включають такі дії, як:

  • множинні перевірки (наприклад, чи вимкнена праска або чи закриті двері),
  • прибирання та порядок у своєму просторі (багаторазове миття рук, перестановка предметів так, щоб вони опинилися в потрібних місцях),
  • підрахунок різних типів об’єктів у вашому оточенні,
    правильний рух, маніпуляції, наприклад, власним тілом (наприклад, повернувшись кілька разів).

Однак не тільки вищезгадані дії є компульсивною поведінкою. Багато хто з них ми не помічаємо щодня, тому що вони не здаються такими дивними, як, наприклад, 6-кратне миття рук після дотику до загальних поверхонь на роботі.

Мені очевидні приклади компульсивної поведінки:

  • непотрібні покупки (також онлайн),
  • злодійство «заради розваги»,
  • грати в комп’ютерні ігри,
  • перевірка соціальних мереж.

Компульсивна поведінка – це дії, які ми робимо, щоб зняти зростаючу емоційну напругу і відчути тимчасове полегшення. Однак ці методи не є ефективними і не корисними для нашої нервової системи. По-перше, вони пов’язані з різними неприємними наслідками. По-друге, ми стаємо їхніми рабами, тому що вони викликають дозу дофаміну та дерегулюють нашу систему винагороди в мозку.

Компульсивна поведінка – це тимчасове вирішення проблем, що мучать нас, воно стає свого роду втечею від власних почуттів і пережитих емоцій. Спочатку вони можуть приносити задоволення і навіть почуття ейфорії. Пізніше компульсивна поведінка пов’язана з каяттям і втратою контролю за своєю діяльністю. Ми не хочемо їх, але є примус продовжувати їх, незважаючи на завдані втрати.

Компульсивна поведінка та поведінкові залежності

Для наркозалежних характерна втрата контролю над власною поведінкою. Саме відсутність контролю над кількістю та частотою вживання алкоголю, вживання алкоголю чи азартних ігор призводить до того, що наркомани втрачають роботу, сім’ю, фінансові ресурси та репутацію, а також самооцінку та впевненість у собі.

Також варто звернути увагу на те, що у залежних часто існують свої ритуали щодо вживання алкоголю, походу до казино чи прийому наркотиків за певних обставин.

У такій поведінці легко помітити компульсивність, відсутність контролю та помірності. Спочатку нав’язливе виконання певних дій приносить швидке полегшення та задоволення. Це також спосіб впоратися зі стресом, напругою та поганим настроєм. Однак згодом компульсивна поведінка стає єдиним відомим способом упоратися з реальністю та повсякденними проблемами.

Заміна хімічної залежності компульсивною поведінкою

При лікуванні хімічних залежностей (алкоголізму, наркоманії) часто трапляється, що хворий замінює речовину, яка викликала в нього залежність, на компульсивну поведінку. Це нелегко спостерігати. Парадоксально, але пацієнт, мабуть, починає одужувати, дотримується помірності, займається терапією і серйозно ставиться до психологічної освіти з приводу своєї хвороби.

І тим не менш, у залежної людини розвивається компульсивна поведінка, яка, як і раніше, алкоголь, наркотики чи ліки, віддаляє його від сім’ї та близьких, знижує його настрій і, отже, служить тій же меті, що й викликає звикання речовина.

На жаль, компульсивна поведінка дозволяє наркоману:

  • відчути негайне полегшення та зняти напругу,
  • ізолювати себе від своїх близьких та сім’ї,
  • втекти від емоцій, що переживаються.

Під час лікування алкоголізму чи наркозалежності залежна людина пізнає своє життя заново – повертається до старих інтересів або шукає нові, організує різні способи активного проведення часу, намагається максимально присвятити себе чомусь. У цьому немає нічого поганого.

Існує тонка грань між діяльністю, що дозволяє вилікуватися від залежності, і діяльністю, яка стає компульсивною і є заміною речовини – емоційно вона відіграє ту саму роль.

Яка компульсивна поведінка може виникнути у залежної людини?

Найчастішою компульсивною поведінкою під час одужання від залежності є фізичні вправи, особливо силові тренування. Звичайно, багато людей, які починають тверезе життя, шукають і знаходять втіху в спорті.

Проблема в тому, наскільки залежна людина займається цією діяльністю і чи стає це ще одним способом уникнути себе і навколишньої дійсності. Якщо алкоголь чи наркотики замінені нав’язливими видами спорту, варто усвідомити, що ми, як і раніше, тікаємо від власних емоцій.

Інші компульсивні поведінки, які можна спостерігати у людей, які одужують від залежності, включають:

  • харчування: втрата ваги або переїдання,
  • різні види екстремальних видів спорту, наприклад, стрибки з великої висоти,
  • робота та трудоголізм,
  • необхідність бути постійно зайнятим,
  • потреба у сильних сексуальних відчуттях,
  • витрата грошей, надмірна потреба щось купити або отримати.
  • Компульсивна поведінка служить для того, щоб уникнути рутини і уникнути сірої реальності. Вони замінюють речовину і як і вона мають неприємні наслідки. Незважаючи на помірність і ведення, здавалося б, здорового способу життя, залежна людина, як і раніше, регулює свої емоції штучним способом, наприклад, вирушаючи в непотрібні походи по магазинах або працюючи по 12 годин на день.

    Як уникнути компульсивної поведінки під час лікування залежності?

    Найкращий спосіб уникнути компульсивної поведінки під час одужання від залежності – це залишатися в контакті зі своїми емоціями. У ході терапії залежності разом із терапевтом ви розробляєте ефективні способи зняття емоційної напруги та розчарування. Варто їх впровадити та поспостерігати за їхньою ефективністю.

    Підтримка контакту з терапевтичною групою також дозволяє вам ділитися своїми спостереженнями та отримувати можливий зворотний зв’язок від інших залежних. Це може бути дуже цінним. Так само, як і висновки, які приходять до наших близьких. Вони часто сигналізують про те, що незважаючи на помірність, залежна людина, як і раніше, поводиться так, як їй відомо з періоду активного вживання наркотиків або алкоголю.

    Існує надзвичайно тонка грань між нашим новим, тверезим життям та заміною залежності компульсивною поведінкою. Тільки уважне спостереження за психологічними механізмами, що відбуваються в нас, може вберегти нас від попадання в пастку іншої, вимушеної дії.

    Якщо ви все ще подумуєте про початок лікування алкоголізму, наркозалежності, наркозалежності чи азартних ігор, ознайомтеся з нашою пропозицією та дізнайтеся, чому варто скористатися нашими послугами та розпочати НОВЕ ЖИТТЯ у центрі лікування наркозалежності – Позитив у Львові.

    Спеціалізований наркологічний центр “Позитив”

    🔹 Лікування алкоголізму
    🔹 Лікування наркоманії
    🔹 Лікування игромании
    🔹 Екстрене медичне транспортування

    ncpositiv@gmail.com – для клієнтів

    380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Безкоштовна консультація

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

© 2011-2022. Усі права захищені. Наркологічний центр «Позитив», м. Львів, Україна