Перейти до вмісту

Портрет психічно стійкої людини

Психічна стійкість – що це таке і як її посилити?

Як виходить, що деякі з нас легше справляються з кризами, ніж інші, ставляться до труднощів як до викликів, а можливість можливих невдач не затьмарює їхньої готовності ризикувати/приймати виклики? Великий вплив це робить наша психічна стійкість. Що характеризує психічно стійких людей? Чи можна підвищити психологічну стійкість і як? Докладніше про це в тексті нижче.

Що таке психологічна стійкість?

Як це часто буває у психології, існує безліч визначень понять, у тому числі психічної стійкості. Важливо не так саме визначення, як симптоми того чи іншого явища та їх вплив на наше життя. Тому психічна стійкість є однією з рис особистості, яка багато в чому відповідає за те, як ми впораємося з труднощами, стресом і тиском, незалежно від обставин, у яких ми з ними стикаємося, тобто незалежно від того, чи здорові ми, сповнені енергії, багаті й чи оточені ми групою відданих своїй справі людей чи самотніх, хворих і у поганому фінансовому становищі. Це ряд наших інтра- та інтерпсихічних навичок, які також визначають нашу емоційну стійкість, наполегливість та відкритість до викликів. Або кажучи у просторіччі, це «міцна психіка».

Інші визначення психічної стійкості також привертають увагу до таких її елементів, як внутрішня дисципліна, впевненість у собі, терпіння, наполегливість, відповідальність, терпимість до болю та позитивний настрій. На психічну стійкість також впливають інші фактори, такі як вік, стать, здатність використовувати соціальну підтримку та фізичний стан.

Особливості психічно стійкої людини

Які ще характеристики, крім зазначених вище, ми можемо знайти у психічно стійкої людини? Це:

  • здатність ефективно працювати в умовах дефіциту часу та вимог,
  • уміння керувати своїми емоціями (висловлювати, регулювати, аналізувати їх),
  • висока відданість професійній діяльності / обов’язкам,
  • висока самодисципліна,
  • послідовність (у діях та мисленні),
  • добрі звички (в широкому розумінні, включаючи харчування, гігієну праці та сну, емоційне та фізичне регулювання),
  • оптимізм,
  • цілеспрямованість,
  • побудова мережі соціальних та професійних контактів,
  • планування на майбутнє.

Основи психічної стійкості – модель 4С

Обговорюючи тему психічної стійкості, варто згадати так звану модель 4C, яка описує її найважливіші аспекти. Чим вище їхня вираженість, тим вище психічна стійкість. І це:

  • Виклик, тобто. сприйняття життєвих проблем як можливостей, розгляд криз як можливостей для позитивних змін/розвитку.
  • Впевненість у собі означає високий рівень віри у свої здібності та компетенції (емоційні, соціальні та професійні).
  • Цілеспрямованість, тобто наполегливість та сумлінність у виконанні поставлених завдань, а також почуття відповідальності за якість виконання завдань та зобов’язань.

Почуття впливу/контролю, яке розуміється як віра в те, що я впливаю на свою долю, можу спрямовувати свої рішення, можу змінювати їх у міру зміни обставин; тут йдеться про внутрішнє почуття контролю – найбільший вплив на своє життя маю я, а не інші люди/доля/мир/випадок чи інші зовнішні обставини. Це почуття контролю дуже важливо, тому що воно мотивує нас робити дії, навіть дуже складні чи ризиковані.

Психічна стійкість та переживання життєвих труднощів

Чи відчувають психічно стійкі люди труднощі у житті? Звичайно. Психічно стійкі люди не ігнорують труднощі, не дивляться на проблеми та невдачі некритично та бездумно через «рожеві окуляри» позитивного мислення та не заперечують їх. Навпаки – страх, сум чи біль є частиною їхнього життя, але вони чудово знають, що заради власного психічного здоров’я вони повинні їх прийняти та переробити. Вони зосереджуються на позитивних питаннях, не беручи до уваги негативні. На цій основі можуть бути здійснені подальші конструктивні дії.

Описані вище стовпи психічної стійкості допомагають нам легше відновити рівновагу після життєвих ударів, невдач та важких моментів. Завдяки їм у кризовій ситуації нам легше стати на ноги, вжити конструктивних дій і рухатися далі життям до кращого майбутнього. Також варто відзначити, що чим вища наша психічна стійкість, тим більшого ми досягаємо і тим краще почуваємося. Однак це не означає щастя. А саме, цінністю, що лежить в основі психічної стійкості, є задоволення, а не щастя, що зазвичай розуміється як стан, пов’язаний з отриманням задоволення, зобов’язань та почуття сенсу. Психічна витривалість тісно пов’язана з тим, що ми можемо назвати балансом та внутрішнім світом.

Як посилити психічну стійкість?

Як я вже говорив вище, психічна стійкість – це сукупність наших якостей особистості, тому, говорячи про її посилення, варто наголосити на її окремих елементах. Звичайно, важливо уважніше придивитися до своїх емоцій та навчитися конструктивно висловлювати складні емоції.

Варто вивчити методи подолання стресу. Надзвичайно важливо позитивно ставитися до людей та світу, зміцнюючи свою самооцінку, помічаючи та цінуючи свої успіхи та досягнення, навіть найменші. Йдеться також про те, щоб навчитися зосереджуватися на тому, що від мене залежить, як ефективно організовувати роботу та навчання, а також як ставити короткострокові та довгострокові життєві цілі. Також важливо подбати про аспекти, пов’язані з соматичною сферою, тобто про здорове харчування, регулярні фізичні навантаження, гігієну праці та сну. Позитивні відносини з іншими людьми та так звані Соціальна підтримка.

Як і у разі будь-якої зміни / саморозвитку в психічній сфері, варто пам’ятати, що це процес, який вимагає часу і не відбувається відразу. Також добре скористатися індивідуальною психологічною підтримкою. Психолог допоможе вам проаналізувати ваше поточне функціонування, вивчити ваші потреби та очікування, щоб ви могли змінити певні аспекти свого життя та підвищити рівень психічної стійкості.

Запрошую всіх, хто зацікавлений у зміні та покращенні свого психічного стану, відвідати Центр – Позитив у Львові, тут ви знайдете широкий вибір фахівців у галузі психічного здоров’я у широкому розумінні.

Спеціалізований наркологічний центр “Позитив”

🔹 Лікування алкоголізму
🔹 Лікування наркоманії
🔹 Лікування игромании
🔹 Екстрене медичне транспортування

ncpositiv@gmail.com – для клієнтів

380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Безкоштовна консультація

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

© 2011-2022. Усі права захищені. Наркологічний центр «Позитив», м. Львів, Україна