Перейти до вмісту
Профілактика та лікування психічної травми

Профілактика та лікування психічної травми

Травма – симптоми, профілактика та лікування психічної травми

Більшість найтяжчих переживань, які зазнає людина, пов’язані з переживанням втрати. Ці переживання мають спільну рису: страх чи страх втратити власне життя, смерть інших людей, розлуку, зраду, втрату довіри до добра і побудові міжособистісних відносин. Найчастіше першою реакцією на переживання втрати чи травми є плач. Цей плач необхідний, оскільки у слізній рідині містяться гормони стресу, які «вимиваються» з організму під час плачу. Тому нехай людина, яка пережила душевну травму, оплакує втрату, і буде час працювати над її прийняттям.

Що область психології, яка називається психотравматологією, говорить про травму/психічну травму? Варто уважніше придивитися до феномену «травми», який в даний час, ймовірно, багато хто зловживає і вживає в розмовній промові для опису важкої ситуації, причому знака рівності між важкою ситуацією та травмою точно не існує.

Що така травма?

Ми говоримо про травму або ситуацію, що травмує, коли відчуваємо крайню загрозу для життя (себе або інших – особливо близьких нам людей). Тоді ми відчуваємо повне безсилля, нездатність зробити що-небудь, щоб допомогти собі чи іншим, або звільнитися з цієї жахливої ситуації. Йдеться про так зване «травматична пастка», особливість якої в тому, що попри всю небезпеку неможливо знайти вихід. Тоді наша довіра до себе та навколишнього світу сильно похитнеться.

Причини травм

Причин переживання травми може бути багато, і значною мірою те, як ми оцінюємо і переживаємо цю ситуацію, залежить від нашої психічної стійкості та здатності справлятися з емоціями. Люди з слабкішою психічною структурою, які підходять до важких ситуацій швидше емоційно, ніж раціонально, менш важкі події можуть викликати травму, ніж у психічно стійких людей.

Травма частіше виникає, коли подія стосується нас чи близьких нам людей, наприклад, коли ми зґвалтовані чи бачимо, як наш батько вбив нашу матір чи загинув у автокатастрофі. Вкрай важливо підкреслити, що іноді свідок тієї чи іншої події може отримати більшу психологічну шкоду, ніж сама жертва – це дуже індивідуальне питання та применшення труднощів, повідомлення типу «Вас це не стосується/з вами нічого не трапилося», лише посилюють труднощі емоційних особистостей.

Особливо ця ситуація стосується дітей, які через свою залежність від батьків переживають важкі події, пов’язані з останніми, більше, ніж вони самі. Причини травм можуть бути пов’язані з діями людини (вбивство, згвалтування, напад, викрадення людей, нещасний випадок зі смертельними наслідками, напад, війна, тортури) або стихійними лихами (землетрус, повінь, ураган). На жаль, порушення, спричинені діяльністю людини, більш серйозні і тривають довше, ніж наслідки стихійного лиха.

Симптоми психологічної травми

Після травматичного досвіду людина знову і знову переживає її у своїх снах, спалахах спогадів та роздумів. Вона байдужа до світу, уникає подразників (наприклад, думок, почуттів, місць, людей, запахів, предметів), що нагадують їй про психологічну травму, відчуває симптоми тривоги та збудження, яких не було до травми (порушення сну, підвищена пильність, труднощі з увагою) , перебільшені реакції переляку та спалаху гніву). До симптомів травми також належать труднощі із запам’ятовуванням важливих деталей травматичного досвіду, а також із поточною концентрацією уваги. Вона може мати обмежені інтереси та діяльність, відчувати себе відчуженою чи ізольованою від інших, що суттєво ускладнює нормальне функціонування, у неї можуть виникати напади гніву, агресії, напади паніки, розлади харчової поведінки, почуття провини та сорому, депресія, суїцидальні думки та спроби. Однією з найважчих форм психологічної травми є ПТСР (посттравматичний стресовий розлад). Дані літератури свідчать про те, що посттравматичні стресові розлади зустрічаються у жінок вдвічі частіше, ніж у чоловіків.

Дитяча травма – вплив травми на дорослу психіку

Коли дитина переживає травму, відбуваються видимі зміни у її поведінці (з’являються різні незвичайні, раніше нечувані варіанти поведінки), зміни у тому, як дитина реагує на навколишній світ, а також у тому, як дитина бачить світ і те, як він в даний час відноситься до оточуючих його людей. Переживання травми в дитинстві негативно впливає на міжособистісні відносини дитини в дорослому віці. Насамперед високий рівень недовіри та страху, а це означає, що навіть якщо дитина і встановлює відносини з оточуючими, вони часто мають поверхневий характер.

Наукові дослідження показують, що психологічна травма з дитинства може призвести до фізичних порушень в організмі дорослої людини, наприклад, до хвороб кровообігу та раку. Травматичний стрес, пережитий у ранньому дитинстві, може викликати депресію, дисоціативні розлади, деякі розлади особистості, тривожні стани, панічні атаки, а також схильність до адикції.

Як бачите, наслідків дитячої психічної травми у дорослому житті може бути безліч, тому так важливо берегти дітей, чому також служать близькі стосунки з батьками, і швидко реагувати, коли ми помічаємо якісь порушення. Ігнорування сигналів, які він нам посилає, може завдати більшої шкоди дитині, ніж якщо вони виявляться менш різкими, ніж ми очікували.

Обставини, що оберігають від виникнення посттравматичних розладів

  • Хороші стосунки з сім’єю, друзями, вчителями та колегами.
  • Атмосфера близькості та взаємної підтримки в сім’ї.
  • Високий інтелект.
  • Екстравертний персонаж.
  • Успіхів у навчанні, на роботі та в розважальних заходах.
  • Висока креативність, бажання та задоволення від вивчення та використання культурних ресурсів.
  • Сприятлива та підтримуюча несімейна обстановка.
  • Високе матеріальне становище сім’ї.
  • У разі дітей: компетентність батьків, вчителів та опікунів у вирішенні емоційних проблем.
  • Багатий репертуар методів вирішення проблем.
  • Одночасне виникнення кількох факторів, що протидіють посттравматичним розладам.

Лікування психічної травми – як допомогти людині після травми?

Звернення до фахівця після перенесеної травми особливо важливе – через неврози, депресії, членоушкодження та суїцидальні думки, які часто з’являються у постраждалих. У разі інтенсивних симптомів на початковому етапі після психологічної травми застосовують медикаментозну терапію. Деяке полегшення приносять антидепресанти та заспокійливі препарати, але одного лише прийому ліків недостатньо для ефективної боротьби з наслідками травми – необхідна психотерапія.

Під час лікування травм застосовують так звані експозиційна терапія – тобто процедура згасання або звикання, при якій пацієнти неодноразово зазнають впливу стимулів, що викликають страх. Експозиційна терапія посттравматичного стресового розладу передбачає, що жертви знову переживають травму у своїй уяві, долаючи тенденцію дистанціюватися від цього досвіду. Вони описують це вголос у присутності терапевта , висловлюючи емоції і кажучи тепер (це повторюється протягом кількох сеансів).

Під час роботи з людьми з психічною травмою також використовується EMDR – терапія – підхід, при якому терапевт зосереджується не тільки на розмові про травму (вербальний аналіз деякою мірою обмежений), але і на стимуляції мозку, зазвичай за допомогою руху очей та звукових імпульсів або постукування (EFT – Техніка Емоційної Свободи, тобто постукування по вибраних акупунктурних точках на тілі для балансування енергії; воно засноване на теорії, що всі негативні емоції, які ми відчуваємо, виникають в результаті енергетичних порушень – якщо ми збалансуємо цю енергію , наші негативні емоції зникнуть).

У лікуванні травми також використовується когнітивно-поведінковий підхід, який фокусується насамперед на переконаннях щодо травматичної події та посттравматичних реакціях пацієнта (порушені стратегії подолання, наприклад, уникнення спогадів чи місць, що нагадують про травму). Одним із компонентів цієї терапії може бути запис звіту про подію, що травмує, щоб повністю її обробити.

Спеціалізований наркологічний центр “Позитив”

🔹 Лікування алкоголізму
🔹 Лікування наркоманії
🔹 Лікування игромании
🔹 Екстрене медичне транспортування

ncpositiv@gmail.com – для клієнтів

380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Безкоштовна консультація

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

© 2011-2022. Усі права захищені. Наркологічний центр «Позитив», м. Львів, Україна