Перейти до вмісту
Симптоми компульсивного переїдання

Симптоми компульсивного переїдання

Як боротися з компульсивним переїданням?

Компульсивне переїдання

Їжа все менше і менше є функцією забезпечення енергією, необхідною для функціонування, і все частіше це нагорода, порятунок від негативних емоцій або реакція на нудьгу. Чи є щось погане в тому, щоб заспокоїтися, з’ївши щось смачненьке? Однак коли надмірне переїдання стає неконтрольованою звичкою, виникає проблема, яка призводить до страждань людей, які страждають на компульсивне переїдання. Рефлекс переїдання виникає, коли людина починає відчувати гнів, тривогу, смуток, розчарування чи інші неприємні почуття. У такий спосіб людина намагається покращити своє самопочуття, впоратися зі своїми емоціями чи заповнити внутрішню порожнечу.

Що таке компульсивне переїдання?

Компульсивне переїдання – це розлад харчової поведінки. Втрата контролю над споживаною їжею, незважаючи на відсутність почуття голоду, відбувається в усамітненні, скритності та при сильному почутті провини. Людина, яка страждає на компульсивне переїдання, мислить чорно – білими категоріями: все або нічого, день ідеальний або «зник даремно». Коли людина не слідує плану, допускається переїдання.

Компульсивне переїдання характеризується повторюваними епізодами переїдання

Симптоми компульсивного переїдання:

  • їсть набагато швидше, ніж зазвичай,
  • прийом їжі до неприємного почуття ситості,
  • вживання великих порцій їжі, незважаючи на відсутність почуття фізичного голоду,
  • є на самоті через сорому за їжу,
  • почуття ненависті до себе, депресії чи вини після переїдання.

На відміну від булімії, людина, яка страждає на компульсивне переїдання, не використовує компенсаторну діяльність, тобто. не викликає блювання, не використовує проносні або сечогінні засоби, не займається інтенсивними фізичними вправами.

Причини компульсивного переїдання?

Причини компульсивного переїдання багатофакторні. Першою причиною компульсивного переїдання є психологічні чинники. Люди, які страждають на компульсивне переїдання, відчувають більш високий рівень емоційної напруженості і більш емоційно лабільні. Люди часто відчувають страх і тривогу. Щоб упоратися з цими емоціями, вони використовують компульсивну поведінку, тобто переїдання. Компульсивні розлади можуть бути пов’язані з сильною потребою у досягненнях, потребою у прийнятті та схваленні з боку оточення.

Біологічні фактори, такі як пошкодження центрів насичення та голоду. При цьому організм не надсилає в мозок людини інформацію про те, що він ситий. Проблема переїдання може бути пов’язана з генетичною схильністю.

Фактори довкілля також можуть впливати на компульсивне переїдання. До них можуть належати такі ситуації, як перегодовування у дитинстві, відсутність здорового харчування в сім’ї або важкі події, які змусили людей шукати втіхи в їжі.

Як розпізнати компульсивне переїдання? Найбільш поширені симптоми

Перший тривожний симптом, який ми можемо спостерігати у людей з компульсивним переїданням, – це втрата контролю над кількістю споживаної їжі. Людина не може перестати їсти, незважаючи на те, що ситий і не голодний. Компульсивне переїдання пов’язане з такими почуттями, як вина, сором та безпорадність. Люди, які страждають на компульсивне переїдання, не можуть впоратися зі своїми емоціями і знаходять полегшення під час їжі, але лише тимчасово. Всі думки та дії обертаються навколо їжі, постійних неефективних обіцянок змінити поведінку.

Важливою проблемою людей з компульсивним переїданням є неприйняття власної зовнішності, припущень про свою вагу і фігуру типу «Якщо я наберу вагу, я безнадійний», «Якщо я схудну, то обов’язково досягну успіху». «Якщо я худий, інші мене судитимуть». «Цію більше і звертаюся краще». Такі думки посилюють різні моделі поведінки, такі як переїдання, частий контроль ваги та постійне порівняння з іншими, відкладення покупок доти, «тільки коли я схудну». Люди з компульсивним розладом часто їдять помірно у компанії інших, але пізніше з’їдають великі порції поодинці.

Компульсивне переїдання та його наслідки

Компульсивне переїдання не відразу завдає великої шкоди здоров’ю, але в довгостроковій перспективі воно призведе до надмірної ваги та ожиріння, а також до їх ускладнень, таких як діабет II типу, гіпертонія та серцево-судинні захворювання. Психологічні ефекти включають підвищену самокритичність, соціальну ізоляцію та зниження самооцінки, нестачу свободи волі та втрату впевненості у здатності впоратися з проблемою переїдання. Людей, які страждають на компульсивне переїдання, супроводжує почуття самотності і безпорадності, вони відчувають страх перед негативною реакцією з боку свого оточення. Тривалий стан відсутності контролю за їдою та постійний набір ваги погіршують психічний стан, що може призвести до депресії.

Як подолати переїдання? Лікування компульсивного переїдання

Причини компульсивного переїдання в основному психологічні, тому найважливіша мета – усвідомити емоції, що переживаються, та їх причини, а також навчитися жити з ними в гармонії. Перший крок – навчитися розпізнавати та називати емоції. Люди з компульсивним розладом вдаються до споживання надмірної кількості їжі, тому що не знають іншого способу впоратися зі своїми емоціями.

При лікуванні розладів харчової поведінки не менш важливо зосередитися на зменшенні страху та занепокоєння. Чи варто проаналізувати, як часто виникає компульсивне переїдання, як довго тривають напади, як вони протікають та які ситуації їм передують? Чи викликано воно зовнішньою ситуацією, наприклад, сваркою з партнером, перевантаженням обов’язками, помилкою, допущеною на роботі, чи внутрішніми переживаннями, такими як спогади чи переконання про себе. Такі поради, як є менше, не допоможуть, але найбільш ефективні заміщаючі заняття, які можуть зняти психофізичну напругу іншим способом, ніж переїдання.

Варто індивідуально записати, що могло б допомогти вам зараз відкласти компульсивне переїдання. Коли ви відчуваєте, що наближається напад, варто усвідомити і сказати вголос: «наступ наближається, яку мені користь він принесе, чого я хочу з його допомогою досягти»? Заспокойтеся, зробіть кілька вдихів, не думайте про себе погано, не критикуйте себе і ставтеся до себе як до найкращого друга. Проблеми з компульсивним переїданням часто настільки серйозні, що їх вирішення необхідна психологічна допомога. Робота зі спеціалістом спрямована не лише на усунення симптомів, але насамперед на з’ясування причин, що призвели до компульсивного переїдання.

Спеціалізований наркологічний центр “Позитив”

🔹 Лікування алкоголізму
🔹 Лікування наркоманії
🔹 Лікування игромании
🔹 Екстрене медичне транспортування

ncpositiv@gmail.com – для клієнтів

380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Безкоштовна консультація

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

© 2011-2022. Усі права захищені. Наркологічний центр «Позитив», м. Львів, Україна