Перейти до вмісту
Залежність – це хвороба?

Залежність – це хвороба?

Наркоманія – це хвороба?

Напевно, не раз, ви зловживаєте алкоголем і у вас розвинулася залежність, ви чули коментарі на кшталт: “ніхто не змушував його пити, ніхто не змушував, сам винен”. Багато людей розглядають алкоголізм як вибір і це неправда. Можливо, ви думали про те, чи є залежність хворобою. Відповідь на це питання — так, як гіпертонія або діабет. І як і багато інших хвороб, їх можна успішно лікувати.

Нещодавно, всього сто років тому, залежність трактувалася (у тому числі й лікарями) як моральне падіння, джерелом якого є не якесь хворобливе утворення, а слабкість характеру. Вживання наркотиків розглядалося як вибір людини, наділеної вільною волею. Тому стверджувалося, що будь-який наркоман може зупинитися будь-якої миті, якщо захоче. Якщо не припиняється, то це пов’язано з дегенерацією особистості та якоюсь підлістю по відношенню до близьких, крайніх егоїзмів та відсутністю відповідальності за власний вибір, але аж ніяк не хворобою.

На щастя для всіх людей, залежних від різних речовин, ці часи вже позаду. Сотні наукових досліджень довели, що багаторазове вживання таких речовин, як наркотики (у тому числі алкоголь) або психоактивні речовини, як наслідок, призводить до фізичних змін у головному мозку. Ці зміни перешкоджають подальшому самоконтролю та міцно увічнюють звичку тягтися до речовин, протистояти якій неможливо без ефективного лікування. Наркоманія таким чином є хворобою, і сучасна медицина розглядає її як таку.

Наркоманія як хвороба – кілька фактів

Визнання наркоманії хворобою – факт, який не варто обговорювати. Це не винахід наркоманів, які намагаються уникнути відповідальності за свою залежність. Це результат серії наукових досліджень підписаних найбільшими світовими закладами охорони здоров’я.

Чому це хвороба, а не просто шкідлива звичка?

Ті, хто стверджує, що наркоманія – це хвороба, стверджують, що ви маєте право голосу в тому, чи вживаєте ви наркотики чи ні. Наприклад, ви не можете контролювати, чи ви занедужаєте раком. Однак питання про вибір, який приписують наркомани, є помилкою. Препарат впливає систему винагороди мозку. Система винагороди природним чином виділяє дофамін – речовина, яка відповідає, серед іншого, за для процесу навчання, але і для відчуття задоволення. Це настільки сильний стимул, що ви маєте примус повторювати дії, викликаючи приплив дофаміну.

При прийомі наркотиків вивільняється до 10 разів більше цього гормону, ніж мозок здатний виробляти природним шляхом. Організм швидко адаптується до його неприродно високого рівня. Через деякий час не може нормально функціонувати без нього. Використання на цей момент починає бути вже не вибором, а життєвою необхідністю, яка майже визначає виживання.

Звичайно, можна заперечити, що ніхто нікого не змушує вживати наркотики і в результаті ставати залежними. Цей перший раз, з якого все починається, зрештою, є справою вибору. Ну не зовсім. Наукові дослідження доводять, що генетичні чинники відповідальні за 40-60 відсотків схильності до залежності людини. Насправді це означає, що з небагатьох людей, які вживають наркотики, лише деякі будуть піддані залежності. Ви, мабуть, навіть знайдете навколо себе людей, які, як і ви, вживали алкоголь чи наркотики для розваг, але не стали залежними. Це те, що стосується генів.

Чому для вас важливо визнати залежність хворобою?

Прийняття того факту, що залежність — це хвороба, є важливою віхою для людини, яка постраждала від неї, щоб жити тверезим життям. По-перше, хвороби можна і треба лікувати. По-друге, прийняття цього факту звільняє вас від постійного почуття провини на ґрунті:

  • “навіщо я зробив це з собою?”
  • «Якби я зупинився, все було б інакше»
  • «Я зруйнував своє життя за власним бажанням»

Той, хто дізнається, що має хронічне захворювання нирок, навряд чи візьме на себе відповідальність за те, що його нирки не хочуть нормально функціонувати. Зазвичай він віддає себе в руки лікарів і намагається боротися із хворобою під наглядом професіоналів.

З залежністю, якщо вважати її своєю хворобою, можна вчинити так само. А тут уже справа вибору. Ви можете вибрати лікування свого захворювання. Зустріться з нею і поверніть те, що вона забрала у вас. Ви не обирали свою хворобу, але ви можете попросити про допомогу та скористатися нею. Це вибір хорошого життя, на який ви можете вплинути.

Спеціалізований наркологічний центр “Позитив”

🔹 Лікування алкоголізму
🔹 Лікування наркоманії
🔹 Лікування игромании
🔹 Екстрене медичне транспортування

ncpositiv@gmail.com – для клієнтів

380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Безкоштовна консультація

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

© 2011-2022. Усі права захищені. Наркологічний центр «Позитив», м. Львів, Україна