Перейти до вмісту
Мотивація та боротьба із залежністю

Мотивація та боротьба із залежністю

Мотивація боротьби із залежністю – як допомогти?

Пристрасть до стимуляторів, алкоголю, статевих зв’язків або азартних ігор є серйозною проблемою, яка зачіпає все приватне та професійне життя пацієнта. Проте дуже часто людина, яка страждає на це захворювання, заперечує його існування. А обізнаність – один із найважливіших факторів, без якого боротьба із залежністю не має шансів на позитивний результат. Як мотивувати хвору людину? Як виявити підтримку та розуміння?

Розмова з наркоманом

Сім’я та близькі залежного відіграють важливу роль у процесі лікування залежності. На жаль, відсутність достатніх знань про механізми захворювання та психології працює на шкоду обом сторонам. Першим кроком до розуміння цього захворювання є переконання в тому, що джерелом шкоди та страждань, які переживає сім’я наркозалежного, є не сам наркоман, а сама хвороба. Багаторазові та спокійні розмови – основа встановлення діалогу. Важливо не ставитись до пацієнта поблажливо і не покладати на нього відповідальність за поведінку, яка відхиляється від норми. Це може мати неприємні наслідки та створити ще одну причину для поглиблення залежності. Психологи підкреслюють, наскільки важливими є терпіння і спокій. Підвищення голосу, гнів чи сльози – це збентежні чинники. Варто мати на увазі, що пацієнт не бачить своєї проблеми та спробує її недооцінити. Понад те, з його боку можуть виникнути негативні емоції, зокрема агресія, гнів і почуття неприйняття. Звичайно, одних розмов недостатньо, але вміти пройти терапію необхідно.

Мотивація боротьби із хворобою

Розмови з терапевтом мають відбуватися у присутності сім’ї. Фахівцю належить торкнутися низки тем, торкаючись найболючіших із них, пов’язаних із сім’єю. Перш ніж розпочати боротьбу із залежністю, пацієнта слід також проінформувати про наслідки для здоров’я, пов’язані з його слабкістю. Алкоголіки в основному страждають на цироз печінки, подагру, гіпертонію і серйозні психічні розлади. Не можна ігнорувати тему смерті, яка найчастіше є останнім етапом безуспішної боротьби із залежністю. Весь спектр негативних наслідків захворювання включає потенційний розпад сім’ї, втрату роботи або розрив відносин з друзями. Не кажучи вже про випадки, коли залежність супроводжується насильством і необхідне юридичне втручання. Один з механізмів, що може перешкоджати спілкуванню з пацієнтом, є так звана механізм ілюзій і заперечення. Йдеться усвідомлення залежним ілюзії контролю над своїм життям. Він часто наводить аргументи про самоконтроль і невиділення з пересічної людини. Важко сказати ясно, що могло змусити його змінити свою думку. Це питання індивідуальне і потребує втручання психолога чи психіатра з великим досвідом роботи у цій галузі.

Як уникнути порочного кола?

Немає менш ефективного методу лікування залежностей, ніж примус. Шантаж хворої людини (загрожувати звільненням, позбавити батьківських прав, подати до суду, конфіскувати майно тощо) може схилити його до початку лікування у спеціалізованій установі, але не принесе довгострокових результатів або вони будуть суттєво відстрочені. Це станеться тому, що така людина захоче будь-що уникнути постійних суперечок і звинувачень. У свідомості з’явиться думка, що таким чином він знайде спокій і час. До наркомана, який через свою хворобу страждає не тільки сам, а й завдає шкоди оточуючим, слід підходити розумно. Важливо розширити його обізнаність та знання про проблему. Іноді на це витрачаються місяці і навіть роки. Ви не можете змусити весь процес прискорити. Ось чому терпіння таке важливе.

Найпоширеніша помилка близьких – дозволити залежній людині дістатися джерела проблеми. У разі алкоголіка хворий не повинен тягтися до випивки, навіть якщо є привід (день народження дитини, іменини чоловіка або навіть весілля в сім’ї). Відсоткові напої не можуть бути присутніми там, де ви живете, і їх краще позбутися якнайшвидше. Ще одна помилка – постійне нагадування наркоману про події, що сталися, коли він був п’яний. Дуже недоречно порушувати цю тему під час сімейних урочистостей чи в компанії незнайомих людей. Людина із залежністю має користуватися повагою та мати почуття безпеки.

Спеціалізований наркологічний центр “Позитив”

🔹 Лікування алкоголізму
🔹 Лікування наркоманії
🔹 Лікування игромании
🔹 Екстрене медичне транспортування

ncpositiv@gmail.com – для клієнтів

380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Безкоштовна консультація

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

© 2011-2022. Усі права захищені. Наркологічний центр «Позитив», м. Львів, Україна