Перейти до вмісту
Причини булімії та анорексії?

Причини булімії та анорексії?

Булімія – як вийти з порочного кола розладів харчової поведінки?

Люди, які страждають на булімію, хочуть припинити переїдання і блювоту і почати жити нормальним життям. При цьому вони хочуть не лише уникнути зайвих кілограмів, а й схуднути. Звісно, здавалося б, єдина проблема – їжа. Однак найважливішою проблемою людей, які страждають на булімію або переїдання, є відсутність регуляції емоцій, а також низька самооцінка і відсутність самоприйняття.

Що таке булімія?

Булімія – це розлад харчової поведінки. Булімія характеризується повторюваними епізодами переїдання. Людина, яка страждає на булімію, відчуває себе вимушеною їсти велику кількість їжі, втрачаючи контроль і в той же час побоюючись ожиріння, провокування блювоти або інших компенсаторних дій, таких як прийом проносних або введення суворої дієти, що межує з голодуванням. Люди, які страждають на булімію, усвідомлюють свою хворобу, вони відчувають фізичні наслідки, такі як запор, і психічні наслідки, такі як почуття провини «Я знову зазнав невдачі».

Захворювання найчастіше виникає у молодих жінок, зазвичай у віці від 15 до 28 років. Понад 90% людей, які страждають на булімію – жінки. Люди з булімією не можуть впоратися з тривогою, смутком та гнівом. Переїдання та блювання дозволяють знизити напругу та покращити самопочуття, але покращення самопочуття носить тимчасовий характер.

Анорексія та булімія – у чому відмінності?

Анорексія та булімія – розлади харчової поведінки, що мають дуже схожі симптоми. Але давайте зосередимося на відмінностях. Перша різниця між анорексією та булімією – це вага. У людей, які страждають на анорексію, вага як мінімум на 15% нижча за норму і це є одним з критеріїв анорексії, у той час як у людей, які страждають на булімію, вага часто коливається, може спостерігатися як надмірна, так і недостатня вага, що не є нормою .

Булімія характеризується стійкою концентрацією уваги на їжі та нав’язливим бажанням з’їсти велику кількість їжі, тоді як люди, які страждають на анорексію, зосереджують свою увагу на відмові від їжі. Ще одна особливість – контроль. Анорексія пов’язана з жертовністю, загальмованістю та досконалістю, тоді як люди з булімією найчастіше імпульсивні, нестійкі, дратівливі, супроводжуються тривогою та збудженням. Люди, які страждають на булімію, на відміну від людей, які страждають на анорексію, усвідомлюють свою хворобу.

Причини булімії

Розлади харчової поведінки мають безліч причин. До них відносяться психологічні фактори, такі як індивідуальні особливості особистості, низька самооцінка, перепади настрою та біологічні фактори: порушення активності нейротрансмітерів, які відповідають за регуляцію почуття ситості. Важливими є також сімейні чинники, у тому числі незахищеність у дитинстві, часті конфлікти, насильство та емоційна зневага. В даний час важливі соціокультурні фактори, що сприяють булімії, а саме: струнке тіло, прагнення ідеальної фігури та ідеалізований образ жінки в соціальних мережах. Це захворювання може мати генетичну основу; ймовірність розвитку захворювання збільшується, коли у батьків чи родичів діагностовано розлад харчової поведінки.

Найбільш поширені симптоми булімії

Симптоми булімії включають непереборне бажання їсти і епізоди переїдання більше двох разів на тиждень протягом 3 місяців. Вони також включають хворобливий страх перед ожирінням та збільшенням ваги. Люди, які страждають на булімію, встановлюють непереборні обмеження по вазі, значно нижчі від оптимальної.

Симптоми булімії також включають протидію наслідкам обжерливості:

  • викликання блювання,
  • використання проносних засобів,
  • пост,
  • використання засобів для придушення апетиту або діуретиків.

Люди, які страждають на булімію, можуть постійно думати про їжу, планувати харчування наступного дня або тижня, обіцяючи собі, що перестануть переїдати і цього разу зможуть дотримуватися обмежувальної дієти. Симптоми булімії важко помітити, а поведінка людини, яка страждає на булімію, часто непомітна для оточуючих. Рідні та друзі можуть довгий час не помічати, що відбувається щось погане.

Наслідки булімії – до чого може призвести розлад харчової поведінки?

Наслідки булімії можна розділити на фізичні та психічні. Блювота дратує горло, а її підвищена частота може навіть спричинити розрив стравоходу або серйозне його пошкодження. Можуть виникнути в’ялість та ерозії шлунка, а також хронічний панкреатит. Зубна емаль стає набагато більш ослабленою через вплив шлункової кислоти. Можуть виникнути гінгівіт, виразки у роті, виразки, молочниця та карієс. Також можуть виникнути проблеми з диханням та пошкодження центральної та периферичної нервової системи.

Аднольково часто можна помітити сухість шкіри, появу розтяжок на тілі та виразок на поверхні рук. Проблеми з дефекацією – запори та діареї, спричинені прийомом проносних засобів. Булімія може бути небезпечною для життя. Найбільш серйозними наслідками булімії є такі стани, як серцева аритмія, слабкість скелетних м’язів, а також гостре розтягування та розрив шлунка. Психологічні наслідки булімії включають сильне почуття провини, страх набрати вагу, постійні думки про їжу та поганий настрій. Люди, які страждають на булімію, також можуть страждати від депресії або постійно відчувати занепокоєння. Наслідки захворювання зачіпають не тільки саму хвору людину, але і її сім’ю і все оточення, люди, які страждають на булімію, часто відмовляються від відносин з іншими людьми.

Як лікувати булімію?

Найголовніше в лікуванні булімії – співпраця багатьох фахівців: психолога чи психотерапевта, психіатра та лікаря-дієтолога. Насамперед важлива психотерапія, спрямовану роботу з шаблонами і автоматичними думками, і навіть на самооцінку, і навіть неправильне ставлення до їжі. На кількість їжі, що споживається, багато в чому впливає низький рівень серотоніну в мозку, тоді можуть допомогти легкі антидепресанти, що зменшують кількість переїдань.

Підтримка лікаря – дієтолога спрямована на формування здорових звичок та усунення дієтичних помилок, що безпосередньо загрожують здоров’ю, а потім у взаємодії з пацієнтом запровадження принципів правильного харчування. Важливо проаналізувати їжу, яку ми їмо, оскільки люди, які страждають на булімію, часто чергують переїдання і дотримання радикальних дієт, таких як 1000, 800 або навіть 500 калорій на день. Більшість людей, які страждають на булімію, лікуються амбулаторно, в психіатричних клініках або денних відділеннях. Якщо стан тяжкий, необхідно цілодобове лікування у психіатричній лікарні. Тривалість перебування залежить від симптомів та успіху лікування.

Булімія – що хорошого я можу зробити для себе?

Важливо пам’ятати, що булімія – це насамперед психічне захворювання, тому необхідна професійна допомога психолога та психіатра, які нададуть хворій людині відповідний догляд.

На початку варто зосередитись на тому, щоб записати ситуацію. Спостерігайте за собою та своєю поведінкою, записуйте, коли вам хочеться їсти і які емоції ви відчуваєте. Ведіть щоденник і щодня записуйте, скільки ви їли, що пили і коли стався напад.

Не моріть себе голодом! Збалансована дієта також дозволить вам скинути чи зберегти масу тіла без надмірного зниження калорій, без обмежень. Приступи часто виникають через те, що ми використовуємо різні види голодування.

Обмежте постійне зважування, перевірка ваги кілька разів на день призводить лише до погіршення настрою та самопочуття. Масу тіла слід перевіряти регулярно, один раз на тиждень натще.

Не ставтеся до їжі як до чогось чорно-білого, не буває поганої або хорошої їжі. Пам’ятайте, щоб схуднути, вам потрібен дефіцит калорій, ми гладшаємо не те, що ми їмо, а те, скільки ми їмо, навіть вживання здорової їжі в надлишку також може призвести до збільшення ваги. Звичайно, важливо також харчуватися здоровою їжею.
Варто скласти просте меню разом із фахівцем. Я рекомендую звернутися до дієтолога, тому що спочатку люди, які страждають на булімію, не знають, яка нормальна порція і скільки їм слід їсти. Вдома варто поспостерігати за собою, чи послужить нам краще 3-х рясний або 5-ти малий прийом їжі в день, чи є продукти, що викликають переїдання?
Коли людина починає думати, що в неї напад переїдання, що напад ось – ось станеться, такі поради, як випити склянку води або з’їсти фрукт, не допоможуть, напад викликаний нездатністю впоратися з емоціями, нудьгою, самотністю чи скупченням емоцій.

Варто запитати себе: що хорошого я можу зробити для себе замість переїдання? Це буде прогулянка, лазня, а може, зустріч із другом? Техніка усвідомленості дуже допомагає у боротьбі з емоціями. Варто починати з 10 хвилин на день, чи то техніка релаксації чи дихання, наприклад, тренування, вже через кілька тижнів щоденної практики ви дійсно відчуєте різницю. Запишіть все, що приносить вам задоволення і що реально можна зробити, щоб уникнути переїдання.

Вирватися з порочного кола розладів харчової поведінки можна за підтримки психолога, психотерапевта чи психіатра. Важливим фактором досягнення повного одужання також є те, що люди, які страждають на булімію, починають більш позитивно ставитися до себе, вміють приймати і любити себе.

Спеціалізований наркологічний центр “Позитив”

🔹 Лікування алкоголізму
🔹 Лікування наркоманії
🔹 Лікування игромании
🔹 Екстрене медичне транспортування

ncpositiv@gmail.com – для клієнтів

380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Безкоштовна консультація

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

© 2011-2022. Усі права захищені. Наркологічний центр «Позитив», м. Львів, Україна