Перейти до вмісту
Що таке подвійний діагноз?

Що таке подвійний діагноз?

Подвійний діагноз – коли залежність супроводжується іншими психічними розладами

Що таке подвійний діагноз?

Термін подвійний діагноз описує одночасне виникнення в однієї і тієї ж людини розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин та психічного розладу. Іншими словами, людина з подвійним діагнозом — це людина, яка одночасно бореться із залежністю та психічним розладом чи психічним захворюванням.

Типи взаємозв’язків наркоманії та психічного розладу У дуальній діагностиці розрізняють різні типи взаємозв’язків між залежністю та виникненням психічних розладів. По суті ми можемо виділити два типи:

  • психічні розлади мають первинний характер і передують залученню до наркотиків або алкоголю,
  • ситуація, за якої вживання наркотиків може спровокувати появу психічного захворювання.

У першому випадку хворий дуже часто сприймає психоактивну речовину як спосіб регуляції емоцій. Позбавлений механізмів боротьби з ними або у випадку, коли ці механізми діють в ослабленому вимірі, людина відноситься до алкоголю або наркотиків як до форми самозцілення. Як відомо, психоактивні речовини можуть мати седативну та анксіолітичну дію. На жаль, у довгостроковій перспективі така форма самодопомоги призводить до погіршення стану хворого та поглиблення симптомів хвороби.

В іншій ситуації першим з’являється вживання психоактивних речовин. В результаті звикання та тривалого вживання відбуваються зміни в головному мозку. Таким чином, може бути виявлено «спляче» захворювання або схильність людини до психічних розладів.

Розбивка за речовинами, що використовуються

Пацієнтів з подвійним діагнозом також можна розділити на категорії речовини, яку вони вживають. У разі залежності тривалий прийом речовин впливає роботу організму людини, зокрема головного мозку. Залежно від типу наркотику, ми будемо відчувати різні ефекти від його вживання:

  • Алкоголь – при хронічному вживанні викликає депресивні симптоми: знижений настрій, зниження потягу, порушення сну, апатію, страх та тривогу. Алкоголізм є суттєвим фактором, що підвищує ймовірність суїцидальної спроби у хворого.
  • Опіати – (морфін, кодеїн, тебаїн, наркотики та папаверин) також призводять до депресії при тривалому вживанні. У міру розвитку залежності та підвищення толерантності до речовини опіати втрачають свій первісний ейфоричний ефект, а з цією зміною зростає ризик суїциду. Велика група людей, які звикли до абатів, виявляє яскраво виражені риси розладу особистості.
  • Стимулятори – (кокаїн, амфетамін, метамфетамін) із збільшенням вживання психоактивних речовин зростає ризик поведінкових розладів та нападів агресії. Більше 80% наркоманів визнаються в наявності у них психотичних симптомів: зорових і слухових галюцинацій, порушень ходу та змісту мислення, марення переслідування та параноїдного марення. Регулярний прийом стимуляторів призводить до появи симптомів тяжкої депресії. Саме тому хворі люди роблять спроби самогубства, бажаючи припинити свої страждання. Характерно, що це часто відбувається при стрибках із великої висоти.
  • Психоделіки – (ТГК, ЛСД, псилоцибін) також можуть викликати депресію, що є небезпечним для споживача. Вони викликають симптоми, подібні до тих, які відчуває хворий на шизофренію: слухові та зорові галюцинації, марення, порушення ходу та змісту мислення.

Поширеність

Підраховано, що у 1/3 пацієнтів, які страждають на психічні розлади, і майже у половини людей, які страждають на серйозні розлади, діагностується подвійний діагноз. Найчастішим типом подвійного діагнозу є наявність алкогольної залежності та розладів настрою у вигляді депресії.

Згідно з дослідженнями, близько половини людей, які страждають на шизофренію, зловживають психоактивними речовинами, а більша частина пацієнтів з біполярним афективним розладом має до них залежність. За статистикою психічні розлади частіше діагностуються на тлі залежності або зловживання психоактивними речовинами, що існувала раніше. Через час, у який ми живемо, напруженого ритму життя та доступності психоактивних та наркотичних речовин кількість хворих постійно збільшується.

Симптоми

Поведінка людей з подвійним діагнозом варіюється в залежності від типу залежності та розладу, що виникає у конкретної людини. Вони складаються з поведінки наркомана, такої як: втрата контролю над кількістю і частотою вживання психоактивних речовин, нехтування іншими сферами життя і проблеми, що випливають із цього, дратівливість або перепади настрою. Крім того, ми маємо справу з симптомами хвороби або розладу, з якими бореться ця людина. Важливо пам’ятати, що психоактивні речовини впливають на настрій, поведінку і нейротрансмітери людини, яка їх вживає. Тому при виникненні залежності порушується робота головного мозку і симптоми захворювань і розладів можуть посилюватися або відрізнятися від тих, що виявляються у тих, хто не вживає. Залежність від психоактивних речовин також впливає темпи перебігу хвороби. Дослідження підтверджують, що періоди вживання кокаїну погіршують симптоми біполярного розладу та сприяють його прогресу. Важливо, що з певними типами розладів вибирають певні типи речовин, використовуючи їх ефекти. Наприклад, хворі, що борються з тривожними розладами, використовують анксіолітичний ефект алкоголю та стають залежними від нього. Хворі на шизофренію найчастіше звикли до стимуляторів.

Прогноз

Діагностика людини з подвійним діагнозом часто є проблемою для лікаря чи терапевта. Часто буває, що пацієнти проходять довгий шлях перед тим, як поставити правильний діагноз. Це пов’язано з тим, що такі люди звертаються за лікуванням пізніше, оскільки речовини, які вони вживають, використовуються як форма самолікування і спочатку маскують проблему. Згодом вони призводять до загострення симптомів та помітного погіршення самопочуття та функціонування пацієнта. Люди з подвійним діагнозом схильні до спроб самогубства. Тривалість лікування у психіатричному стаціонарі більша, ніж у разі хворих з одним розладом. Зазвичай потрібна повторна госпіталізація. Дослідження показують, що у людей, які були у контакті з наркотиками, симптоми шизофренії виявляються на чотири роки раніше, ніж у людей, які не були у контакті з наркотиками. Крім того, перебіг самого захворювання важчий, ніж у тих, хто не вживає наркотики.

Лікування

У разі подвійного діагнозу лікування протікає двома шляхами. Один із етапів – подолання залежності. Це дуже важливо з багатьох причин і часто є основою лікування. По-перше, у разі захворювання або розладу, одним із джерел якого було вживання психоактивних речовин, після припинення прийому/вживання симптоми зникають або зменшуються в інтенсивності. Це вже покращує стан хворого. Завдяки дезінтоксикації організму не погіршуються стани, що супроводжують захворювання та психічні розлади. По-друге, під час лікування хворий повинен зберігати тверезість, тому що не можна поєднувати наркотики з алкоголем. У лікуванні людей з подвійним діагнозом застосовують фармакотерапію, психотерапію та групову терапію. Грамотно підібрані препарати стабілізують стан хворого та заспокоюють симптоми хвороби, а психотерапія дозволяє змінити шкідливі звички чи переконання більш адаптивні. Для залежних та людей з подвійним діагнозом також особливо рекомендується групова терапія або групи підтримки, які дають пацієнту почуття спільності та можливість поділитися своїм досвідом у боротьбі із залежністю.

Спеціалізований наркологічний центр “Позитив”

🔹 Лікування алкоголізму 🔹 Лікування наркоманії 🔹 Лікування игромании 🔹 Екстрене медичне транспортування

ncpositiv@gmail.com – для клієнтів

380956697090

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *

Безкоштовна консультація

Заповніть форму зворотного зв’язку і ми безкоштовно проконсультуємо Вас.

© 2011-2022. Усі права захищені. Наркологічний центр «Позитив», м. Львів, Україна